< < TÜRK MUTFAĞI LİYAKAT MADALYASI TÜM AYRINTILARI - Türk Mutfağı Hareketi

TÜRK MUTFAĞI LİYAKAT MADALYASI TÜM AYRINTILARI

Genel Yükümlülükler ve Yasal Uyarılar ile Türk Mutfağına Üstün Hizmet, Liyakat Madalyası veya Liyakat Nişanı Nedir?

Türk Mutfağı Liyakat Madalyasının Yasal Kullanım Koşulları Nelerdir?

Türk Mutfağına Üstün Hizmet, Liyakat Madalyası veya Liyakat Nişanı Geri Alınabilir mi?

Türk Mutfağının Liyakat Madalyası Üzerinde Hangi Alametlerimiz ve Sembollerimiz Yer Almaktadır?

Gibi birçok konuda ayrıntılara yer verilen 3 sayfalık belgenin örneğini en aşağıda yer alan ek dosyalar bölümünde PDF olarak indirebilirsiniz.

Bu belgede yer alan tüm hususlar liyakat madalya tevcih töreninden en az bir hafta önce liyakat nişanı takdim edilmesi uygun görülmüş olan kişiye iletilir ve muhataptan 3 sayfalık metinde yer alan hususların tamamını okumasından sonra ilgili hususlarda özgür, hür iradesiyle dürüst şekilde vermesi gerekmekte olan olumlu veya olumsuz kararını tarafımıza iletmesi istenir.

Bu konularla ilgili olarak dürüstlük esasına dayalı şekilde özgür ve hür iradeyle verilmiş olan olası olumsuz kararı TMDH’nin de kamuoyu ile dilerse paylaşabileceği gibi; muhatap kişi de dilerse hür iradesiyle vermiş olduğu kararını özgürce kamuoyu ile paylaşabilir. Muhatap kişi, kendisine gönderilmiş olan ‘Genel Yükümlülükle ve Yasal Uyarı’ belgesini kabul ettiğini belirterek imzalayabileceği gibi; bunu reddettiğini belirtmek suretiyle de dilerse ilgili hususu kamuoyu ile özgürce paylaşabilir. Bu konuda muhatabın dürüstlük esasına dayalı özgür ve hür iradeyle kararını verebilmesinin temini için gayret gösterilir.

Dürüstlük esasına dayalı şekilde muhatap kişinin bu 3 sayfalık belge içinde yer verilen konularla ilgili olarak özgür ve hür iradesiyle olumlu bir karar vermesi halinde; muhatap kişi tarafından ilgili 3 sayfalık belgenin tamamının okunup, kabul edildiğine dair belirtilmiş olan cümlelerle birlikte evrakın imzalanmış halinin tevcih töreninde yetkili kişiye verilmesi istenir. Bu ve benzeri konulardaki tüm kaideler ve tüm yükümlülükler ilgili belge içerisinde açıklanmıştır.

Liyakat Madalyası Üzerinde Hangi Alametlerimiz ve Sembollerimiz Yer Almaktadır?

Türk Mutfağı Liyakat Madalyasının en üstünde "BÜYÜKLÜK TEK BİR ALLAH'A MAHSUSTUR" anlamına gelen Göktürkçe yazı bulunmaktadır. Bu yazılar en üsteki 8 köşeli yıldızımızın etrafında yer almaktadır. Bu yıldızın içerisinde ise Bilge, Rehber şefimiz ve Onursal Başkanımız Şehit Zeki Gülyiyen’in silueti yer almaktadır.

Üsteki 8 köşeli yıldız ayrıca TMDH’ninde tamgasını oluşturan 16 kalple benzer anlamları temsil etmektedir. 8 köşeli yıldız, 8 cennet kapısını simgelemektedir.  Ayrıca yıldızımızın her köşesi benimsemiş olduğumuz 8 farklı erdemi; yani ilkelerimizi sembolize etmektedir.

En üsteki 8 köşeli yıldızımızın etrafında Göktürkçe olarak bulunan metinler hangi taraftan ve hangi sıradan okunursa okunsun anlamını aynen korumaktadır.

Liyakat Madalyası üzerinde yer almakta olan WTCA’nın tamgası-arması bilge rehber şefimiz ve Onursal Başkanımız Zeki Gülyiyen'in oğlu, aynı zamanda Kurucu Genel Başkanımız olan Sayın şef Tolgahan Gülyiyen tarafından bizzat zaman ile oluşturularak işlenmiştir.

Göktürkçe yazılar aynı şekilde kendisi tarafından bizzat oluşturulan armanın içerisine tek tek yazılarak işlenmiştir.

Türk Mutfağı Liyakat Madalyasında çift başlı kartal bulunmaktadır. Doğuya bakan Kartal’ın ağzında tuttuğu kuşağın üzerinde yine Göktürkçe olarak "ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR" yazmaktadır.

Batı yönüne bakan Kartal’ın ağzında tuttuğu kuşağın üzerinde ise yine Göktürkçe olarak “ALLAH'A ÇOK ŞÜKÜR" yazmaktadır.

Çift başlı kartalın göğsünün üzerinde kırmızı kalkan bulunmaktadır. Bu kalkanın üzerine 3 hilal ve sırt sırta vermiş farklı renklerden oluşan 16 adet kalp (TMDH’nin tamgası) ile 8 köşeli yıldızımız sembolize edilerek işlenmiştir.

Çift başlı kartalın doğuya bakan pençesinde ise 16 adet küçüklü, büyüklü şef bıçakları ve bıçakları birbiriyle beraber tutulmasını sağlayan 16 adet çubuk(şiş) bulunmaktadır.

Çift başlı kartalın batıya bakan pençesinde 16 zeytin yaprağı ve yine 16 adet zeytinin yer aldığı bir zeytin dalı yer almaktadır.

Liyakat Madalyasının etrafında tüm dünya insanlarının ilk bakışta kolayca anlayabilmelerinin temini için İngilizce olarak World Turkish Cuisine and Chefs Academy (World Turkish Cuisine Academy) ibaresi yer almaktadır.

WTCA’nın arması ile oluşan Türk Mutfağı Liyakat Madalyası kutsal bildiğimiz tüm değerleri ve aynı zamanda 3 bin yıllın üzerinde olan köklü medeniyetimizin derin izlerini mümkün olduğunca üzerinde taşıyacak şekilde tamamen Kurucumuz Sayın Tolgahan Gülyiyen tarafından tasarlanmıştır. Uzun yıllar süren bir süreç içerisinde Sayın Tolgahan Gülyiyen tarafından tüm dünyada Türk mutfak sanatları kültürü için tasarlanmış olan armamız ile birlikte oluşturulmuş olan Türk Mutfağı Liyakat Madalyası; yeryüzünde her açıdan benzersiz, eşsiz ve kendine özgüdür.

TÜRK MUTFAĞI LİYAKAT MADALYASI EK BİLGİ:

Taltif ve Tevcih Edilecek Nesnenin Nitelikleri:                                                                             

Boyut: 3.5 mm

Maden: (Altın Kaplama) Saf Gümüş

Ağırlık: **,** gr (En az 16 gram olmalıdır. Verilen Kişiye Özel Olarak Kayıtlı Şekilde Ağırlık Gramaj Rakamı Belirlenir.)

İşçilik: El Emeği Bulunan Birinci Sınıf İşçilik ile Yapılır.

Kırmızı-Yeşil Şeritli Liyakat Madalyası: Hem yurt dışında hem de yurt içinde fiili olarak Türk Mutfağı için ilkeli şekilde çalışan, Türk mutfağına üstün hizmetleri olan ve ulusal mutfağımızın kadim değerlerine liyakat ile bağlı olarak Türk mutfağını aslına en uygun şekilde temsil etmiş olanlara veya temsil etmekte olanlara verilir.

Kırmızı Şeritli Liyakat Madalyası: Yurt içinde fiili olarak Türk Mutfağı için ilkeli şekilde çalışan, Türk mutfağına üstün hizmetleri olan ve ulusal mutfağımızın kadim değerlerine liyakat ile bağlı olarak Türk mutfağını aslına en uygun şekilde temsil etmiş olanlara veya temsil etmekte olanlara verilir.

Yeşil Şeritli Liyakat Madalyası: Yurt dışında fiili olarak Türk Mutfağı için ilkeli şekilde çalışan, Türk mutfağına üstün hizmetleri olan ve ulusal mutfağımızın kadim değerlerine liyakat ile bağlı olarak Türk mutfağını aslına en uygun şekilde temsil etmiş olanlara veya temsil etmekte olanlara verilir.

Diğer konulardaki tüm ayrıntılar için lütfen aşağıda ek dosyalar bölümünde yer alan “Genel Yükümlülükle ve Yasal Uyarı” belgesini PDF olarak indirerek okuyunuz.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

TMDH SÖZCÜLÜĞÜ

sözcü.jpeg

Ek Dosyaları İndir

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo