BAZI ORGANİZASYONLARIN İÇERİKLERİ HAKKINDA KAMUOYU AÇIKLAMASI - Türk Mutfağı Hareketi

BAZI ORGANİZASYONLARIN İÇERİKLERİ HAKKINDA KAMUOYU AÇIKLAMASI

TARAFIMIZA İLETİLEN ULUSLARARASI YARIŞMA ORGANİZASYONLARI İÇERİKLERİ HAKKINDA KAMUOYU AÇIKLAMASI

Tarafımıza iletilmiş olan bazı organizasyonlarla ilgili farklı çevrelerin tüm içeriklerine TMDH, ortak bir cevap vermiştir. TMDH’nin cevabını içeren açıklama içerisinde şu ifadelere de yer verilmiştir: “Türkiye’yi ve Türk mutfağını ortak bir paydada buluşturarak uluslararası düzeydeki yarışmalarda (organizasyonlarda) veya olimpiyat adı verilen yarışmalarda temsil edenlerin tam bir birlik içinde (tıpkı futbol-voleybol-basketbol milli takımlarımızda olduğu gibi.) tek bir aşçılık mili takımı olarak hareket ettiğine şahit olduğumuz gün; ileteceğiniz içerikleri büyük bir gurur ve onur duyarak farklı dillerde de paylaşacağımızı belirtmek isteriz. Bu görüşlerimizle birlikte ilgili yarışmalarda emek harcamış olan tüm bireylere uzun yıllardan beri başarı dileklerimizi sunmaktayız.”

TMDH, cevap metnine ek olarak bazı sitelerde yer almış olan içeriklerin bağlantılarını da dahil etmiştir.

TMDH’NİN İLGİLİ KONULARDAKİ DURUŞUNU AÇIK VE NET ŞEKİLDE BELİRTEN CEVAP AÇIKLAMASININ TAM METNİ

“Bildiğiniz üzere ilgili konularda ve aynı organizasyonlarda yer alabilen milli takımların sayıları konusunda camiamızda çok uzun yıllardan beri ikilemler mevcuttur. 

Çok uzun yıllardan beri aynı etkinliklerde katılımcı olarak bulunmalarına rağmen yarışmacılarımızın bir araya gelerek iyi niyet göstergesi fotoğraflar bile veremediğini gözlemliyoruz. Ayrıca Türk mutfağını temsil eden aşçılarımızın, takımlarımızın veya katılımcıların uluslararası organizasyonlarda bile birbirine sanki farklı ülkelerin temsilcileri gibi baktıklarını hatta düşmanca önyargılara dayalı olan anlayışlarını da ne yazık ki üzülerek uzun yıllardan beri gözlemliyoruz. 

Tüm bunların yabancı ülkelerin aşçılarının gözü önünde uluslararası bir ortamda sürekli olarak gerçekleşebiliyor olması ise bizlerin üzüntüsünü katlamaktadır. Dünyadaki birçok ülkenin böyle organizasyonlara tek aşçılık milli takımı gönderdiğini de düşünürsek: Uluslararası bir ortamda birlik ve beraberliğimiz çerçevesinde çok uzun yıllardan beri bu konuların gerek Türk mutfağı gerekse ülkemiz açısından olumsuz bir örnek oluşturduğunu da düşünmekteyiz.

Bunlarla ilgili olabilecek tüm nedenlerden ötürü konuları tek taraflı olarak ele alıp yayınlamanın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Bu yüzden aşağıda size iletmiş olduğumuz bağlantılara veya haberlere de paylaşımlarımızda yer vermedik. 

Türkiye’yi ve Türk mutfağını ortak bir paydada buluşturarak uluslararası düzeydeki yarışmalarda veya olimpiyat adı verilen yarışmalarda temsil edenlerin tam bir birlik içinde (tıpkı futbol-voleybol-basketbol milli takımlarımızda olduğu gibi.) tek bir aşçılık mili takımı olarak hareket ettiğine şahit olduğumuz gün; ileteceğiniz içerikleri büyük bir gurur ve onur duyarak farklı dillerde de paylaşacağımızı belirtmek isteriz.

Bu görüşlerimizle birlikte ilgili yarışmalarda emek harcamış olan tüm bireylere uzun yıllardan beri başarı dileklerimizi sunmaktayız. 

Saygılarımızla”

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK OLAN ARŞİV BAĞLANTILARI

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/bolu/mengen/ascilar-sampiyonadan-5-madalya-ile-dondu-42181590

https://www.turkascihaberleri.com/HaberDetay/88583/Emrah-Koksal-Zengin-den-Uluslararasi-Basari---.html

https://www.turkascihaberleri.com/HaberDetay/78578/Pismis-Ask-a-Su-Katilmaz,-pilava-konan-yag-bosa-gitmez.html

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur 

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

GENEL SEKRETERLİK

sözcü.jpeg

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo