ATA + TÜRK MUTFAĞI HAFTASI KUTLU OLSUN

19-25 MAYIS ATATÜRK MUTFĞI HAFTASI KUTLU OLSUN

21-27 MAYIS TÜRK MUTFAĞI HAFTASI KUTLU OLSUN

Duyurulup organize edildiği ilk günden beri Türk aşçıları, dünya genelindeki ülke temsilcilikleri vasıtasıyla Türk mutfağına tanınırlık kazandıran Türk mutfağı haftası etkinliklerinden büyük memnuniyet duymakta ve mutfak kültürümüzün tanıtımına katkı sağlayan doğru çalışmaları fiilen ve manen desteklemektedir. 

Buna ek olarak: Sektördeki adaletsizlikleri, adamcılık düzenini ve sektörün konuşulmayan ya da konuşulamayan tüm yönlerini de çok iyi bilen liyakatli Türk aşçılarıyla birlikte Türk mutfak kültürü uzmanları, Türk mutfağı haftası etkinliklerinde liyakatleri olmamasına rağmen görev veya sorumluluk verilebilen kişilere gösterilen gereksiz iltimasları, ayrıcalıkları yersiz ve manasız bulmaktadır. 

Çoğunlukla popülerlik uğruna, kimi zaman ise adamcılık ve siyasi nedenlerle liyakatin geri planda atılabilmesi ise Türk mutfak kültürü konusunda asıl liyakat sahibi kişilerin dünya çapında Türk mutfağına katacakları önemi çok yüksek kültürel değerlerimizin ne yazık ki uzun yıllardan beri israf edilmesine neden olmuştur. Bu tür anlayışların Türk mutfağı haftası etkinliklerinde hiçbir zaman olmamasını ümit etmekteyiz. 

Liyakatleri bulunmayan bazı kişilerin hak etmedikleri unvanlarla anılabildiği ve belli malum kişilere asla hak etmedikleri görevlerin ve sorumlulukların verilebildiği bilinmektedir. Söz konusu bu kişilerin medya kanalları ile şişirilen sözde başarı masallarına toplumun büyük çoğunluğu itibar etse bile hakikatlerin ve doğruların farkında olan Türk aşçıları bunlara asla itibar etmemektedir.

Liyakatleri olmayanların Türk mutfağı ile ilgili olarak hak etmedikleri unvanlarla hak etmedikleri yerlerde görevlendirilebiliyor olmaları, bu kişilerin hakkındaki gerçekler görmezden gelinerek gelecek nesillere örnek gösterilebiliyor olmaları hatta ve hatta Türk mutfağının temsilcileri olarak nitelendirilebilmeleri ise mutfak kültürümüzün dünya genelindeki itibarı açısından büyük bir talihsizlik ve fiyaskodur. 

Kariyerleri ve okudukları okullar konusunda ulusal medyada yalan bilgileri içeren haberlerle yıllarca yer alabilmiş olanlara bile TRT’de bir kaç bölümde sonlanmış bile olsa program yaptırılabilmiş olması düşünüldüğünde; böylelerinin belli çevrelerce ve isimlerce sahiplenilmesi, üniversitelerde ve liselerde nasıl başarılı olunur gibi konularda seminerler verdirilmesi konuları ise gerekli değerlendirmeler yapılabildiği takdirde Türk mutfak kültürü açısından liyakatsizliğin ve fiyaskoların ne boyutlara ulaşabildiğini de bizlere göstermektedir.

Geçtiğimiz yıl Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu kanalda yer alan MasterChef isimi verilen programda Türkiye’de Türk halkıyla birlikte İtalyan Mutfağı Haftası kutlanmıştı. Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen ise bu konuyla ilgili olarak İtalya’nın resmi makamlarını X hesabından etiketleyerek İtalyan Mutfağı Haftası hakkında İtalyanca olarak bir kutlama mesajı paylaşmıştı.

Sayın Gülyiyen, kutlama mesajının yanı sıra; bir sonraki Türk Mutfağı Haftası’nın da İtalyan halkıyla birlikte İtalyan televizyonlarında, mümkünse aynı programın İtalya’daki muadili ile yapılmasına izin verilmesini önermişti. Sayın Tolgahan Gülyiyen’in İtalya’nın resmi makamlarını ve İtalyan büyük elçisini de etiketleyerek İtalyanca olarak paylaşmış olduğu mesajının ilgili makamlarca görülüp teslim alınmış olduğunu da teyit etmekteyiz. Bu konuyla ilgili olarak İtalya’daki televizyonlarda veya MasterChef İtalya programında İtalyan halkıyla birlikte Türk mutfağı haftasının kutlanacak olmasının haberlerini Türk mutfağı haftası boyunca bu konuyla ilgili olabilecek olan bütün çevrelerden ümit ederek bekleyeceğiz. Bu önerinin İtalya’da karşılık bularak gerçekleştirilmesi ise Türk mutfağı adına tüm dünyada en çok bizleri sevindirecektir. 

Ömrünü Türk mutfağına vakfetmiş olan ve Türk mutfağı için çalışırken hiçbir zaman hiçbir menfaat beklentisi olmamış olan Türk aşçıları ve Türk mutfak kültürü uzmanları, Türk Mutfağı Haftasını dünya genelinde coşkuyla ve onurla kutlayacaktır. 

Aynı Türk aşçıları, 19 Mayıs’ın anlam ve önemine dayanarak tarihi çerçevedeki bilimsel analizler ışığında şunları hatırlatmaktadır: 19-25 Mayıs Atatürk Mutfağı Haftası, Türk mutfak kültürünün yeniden dirilip varoluşunun simgesidir. Eğer Atatürk'ün liderliğinde 19 Mayıs’tan itibaren başlayan süreç olmasaydı, Türk mutfağının dünya genelindeki durumunun, tüm yemeklerimizin ve coğrafi işaretli ürünlerimizin akıbetlerinin bugün ne halde olacağını tahmin etmek hiç de zor olmazdı.

Atatürk Mutfağı Haftası'nın yanı sıra uzun yıllardan beri 7-15 Ocak’ta kutlanan Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası'nın hem manen hem de kültürel olarak anlam ve önemi oldukça yüksektir. Uzun yıllardan beri binlerce şefin öğretmeni olan değerlerimiz Türk mutfak kültürüne doğrudan ve dolaylı olarak çok büyük katkılar sağlamışlardır. Tarihini çok iyi bilen Türk aşçıları, bu önemli tarihleri ve değerleri yüksek olan ilgili tüm haftaların mutfak kültürümüz açısından teşkil ettiği anlamları, bilimsel tarihi verilere dayanan analizler ışığında dünyadaki tüm çevrelere hatırlatmayı da bir görev olarak kabul etmektedir.

Dünya Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

TÜRK MUTFAĞI HAREKETİ

GENEL SEKRETERLİĞİ

sözcü.jpeg

KONULAR İLE İLGİLİ OLABİLECEK OLAN ARŞİV BAĞLANTILARI

https://x.com/tgulyiyen/status/1725243259910291945?s=46&t=h9uEmLJ-W-yNlRCEs8gTTQ

https://www.tmdh.net/haberler/item/668-italyan-mutfagi-haftasi-kutlandi.html

https://www.tmdh.net/haberler/item/304-rafet-ince-nin-le-cordon-bleu-lisbon-diplomasi-nerede.html

https://www.tmdh.net/makaleler/item/303-sektorumuzdeki-zubukler-ve-zubuklerin-sebekeleri.html

https://www.tmdh.net/haberler/item/203-mehmet-yalcinkaya-da-jurilik-gorevinden-ihrac-edilmelidir-dedi.html

https://www.tmdh.net/haberler/item/118-milli-takim-kaptani-ceketi-federasyona-uyelik-sartiyla-acik-artirmada.html

https://www.tmdh.net/haberler/item/145-tafed-in-basindaki-kisiye-seslendi.html

https://www.tmdh.net/duyurular/item/316-cevaplar-araniyor-answers-wanted-cagrisi-cikartilmistir.html

https://www.tmdh.net/duyurular/item/314-piyasadan-adam-silme-sebekesinin-kontrolundeki-sozde-medya-patronlarindan-ya-da-gazetecilerinden-takiyyeci-gokmen-sozen.html

 

 

Ek Dosyaları İndir

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo