1 MAYIS

“En hayırlı ve tatlı kazanç insanın el emeği göz nuru alın teri ile kazandığı rızıktır.”

- Hz. Muhammed (S.A.V)

“İşçinin ücretini teri soğumadan veriniz.”

- Hz. Muhammed (S.A.V)

"Köylü, milletin efendisidir."

-Mustafa Kemal ATATÜRK

“Bizim gözümüzde, çiftçi, çoban, işçi, tüccar, sanatkâr, doktor; kısaca herhangi bir toplumsal kurumda çalışan bir vatandaşın hak, menfaat ve hürriyeti eşittir.”

-Mustafa Kemal ATATÜRK

İşini Dosdoğru Yaparak Dünyamızı İnşa Eden Herkesin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Gününü Kutlarız.

1 Mayıs Tarihçe

(İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Louisville'de (Kentucky) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Louisville'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Devamını okumak için lütfen Buraya Tıklayınız. )

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

tmdh_logA.png

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo


Kıbrıs Girne Tüp Bebek