TÜRK MUTFAĞI'NIN EFSANE ŞEFLERİNİ ANMA HAFTASI KUTLU OLSUN - Türk Mutfağı Hareketi

TÜRK MUTFAĞI'NIN EFSANE ŞEFLERİNİ ANMA HAFTASI KUTLU OLSUN

TÜRK MUTFAĞI'NIN EFSANE ŞEFLERİNİ ANMA HAFTASI KUTLU OLSUN

Geleneksel 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası Kutlu Olsun

Kurulduğumuz (26 Ağustos 2010) ilk günden beri her yıl geleneksel olarak kutlamakta olduğumuz ve 7 Ocak 2020’den beri ise kamuoyuna açık şekilde kutlamaya başladığımız Türk mutfağının tüm dünyadaki en önemli haftası, 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane ve Duayen Şeflerini Anma Haftası kutlu olsun.

Bu hafta münasebetiyle Türk mutfağının çok değerli şefleri Aydın Yılmaz, Zeki Gülyiyen, Cemal Türkan ve Ümit Ömer Sevinç ustalarımızı ve 29 Ekim 2023 tarihinde Türk mutfağının tüm dünyadaki en önemli ve en anlamlı haftasına dahil edilmiş olan Mehmet Yücel, Kemal Erten, Halit Atay ustalarımızı saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anmaktayız.

TMDH, Zeki Gülyiyen şefimizin trajik kaybından sonra sektörümüzdeki çevrelerin, kişi veya kuruluşların yapılmış oldukları açıklamaların birçoğunu arşiv kayıtlarında yer aldığı şekilde ilk günkü gibi hatırlamaktadır. 

Gökmen Sözen'in 8 Ocak 2009 tarihli ifadeleri: "Atad Başkanı Zeki Gülyiyen Damaklarda Tattı Doyamadık. Sevgili abim,Ustam,Başkanım Zeki Gülyiyen....Belki de hiç düşünemediğim birşey oldu..Neler neler yapacaktık seninle bizim için gençler için... Seni bir eğitim sevdalısı olarak gördüm belkide hiçbir derneğin yapamadığı kadar gençlere eğitim vermeye çalıştın biricik kardeşin Ahu hanım ile...Bir dernek kurdunuz takdir topladınız sevginle herkesi büyüledin. Kötüde olsan ustana sahip çıktın camia ile el ele gittin... Destek verdin gençlere onlara kucak açtın...Restoranlarını açtın bizlere o lezzetli yemekleri beraber tattık tada tada doyamadık...belki de sana doyamadık..Seni şimdiden özledik her zaman yanımızdasın ustam bunu sadece ben demiyorum tüm camia yüreğinden söylüyor. Belki de şuan bunu hissediyorsun...

MEKANIN CENNET OLSUN BAŞKAN !

NOT: Sevgili Federasyon ve Dernek başkanlarıma, Antalya Uluslararası Altın kep Uluslararası Aşçılar yarışmasında ve İstanbul Gastronomi Festivalinde Zeki Gülyiyen için saygı duruşunda bulunulmasını öneriyorum."

(Not: Gökmen Sözen’in ifadelerinde olabilecek olan imla, dilbilgisi veya kelime hataları kendisine aittir. Bunun ile ilgili inceleme ve düzeltme yapılmamıştır.)

 

Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen bugün şu sözleri X hesabından paylaştı.

"gökmeN sözeN ! Hadi saygı duruşuna! Bir Zeki Gülyiyen ustanız için bir de Aydın Yılmaz ustanız için…Tabi sizin gibilerin gerçekten bir duruşu varsa! gökmeN sözeN! O mesajının yer aldığı görseli 2019’a kadar sitende tuttun. Arkadaşlarımın dediğine göre o görseldeki mesajlarınla beraber saygı duruşu çağrını sana hatırlatmaya başlayınca sitenden, derginden her yerden silip kaldırmışsın. Sizler silmeyi çok iyi bilirsiniz.

Her 7 Ocak günü olduğu gibi, bugün yine senden evvelce yaptığın çağrılara uygun olarak sektöre bir saygı duruşu çağrısı daha yapmanı ve sizin gibilerin gerçekten bir duruşu varsa o duruşu sergilemenizi bekliyorum. Ama çağrıyı yapanlardan biri olarak önce sen bir duruş göster ki şahsi menfaatleriniz gibi bu çok sevdiğiniz dünyada hiçbir duruşu olmayanlara belki örnek olmuş olursun."

-Tolgahan Gülyiyen

7 Ocak 2024

"Sahi Zeki Gülyiyen nasıl öldü! Bilen yok mu! Oysaki 2009 yılında savcıyla bile konuşturulmayan, sözleri dinlenmeyen ve bir şekilde söz söyletilmemesi sağlanan bir çocuktum dimi! Timsah göz yaşları döküp şereflerine ağır gelen sözleri haberlerde söyleyenler niye susuyor ve sustu!”

-Tolgahan Gülyiyen

8 Ocak 2023

 

 

TMDH, geçmişten günümüze kadar Türk mutfağına değer katmak isteyen efsane şeflerimize yaşatılmış olan tüm engelleri, zorlukları çok iyi bilmekte ve bunlardan ders almış şekilde istikbale bakmaktadır. TMDH, tarihinden ders almış şekilde önüne çıkartılmış olan bütün engelleri aşarak sahip olduğu değerlerini hep hatırlamaya ve dünyadaki tüm insanlara hatırlatmaya devam etmektedir.

Değerlerimizi hayırla anmaya ve onları her yıl yad ederek gelecek nesillerimiz açısından Türk mutfağı için gerçekten örnek teşkil edenleri hep hatırlatmaya, hatırlamaya ulusal mutfak kültürümüzün istikbali için aralıksız şekilde azim ve kararlılıkla devam edeceğiz.

image_648732776859328477388482002024-ocak715657894321.JPG

TÜRK MUTFAĞI HAREKETİ

tmdh_logA.png

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo