YEMEK KİTAPLARINDAN BİRİNİ ÇOCUKLARIMIZA ARMAĞAN ETMİŞ OLAN USTA AŞÇI - Türk Mutfağı Hareketi

YEMEK KİTAPLARINDAN BİRİNİ ÇOCUKLARIMIZA ARMAĞAN ETMİŞ OLAN USTA AŞÇI

tolgahangulyiyen1453-1923.png

Ümit Usta aslen Gaziantepliydi. Türk mutfağının halk yemeklerini de içeren kitapları bulunmaktadır.

Ümit Usta, bildiğimiz 6 kitabından birini o yıllarda belki de bir ilk olacak şekilde ‘Çocuk Yemekleri’ konusunda hazırlamıştır. Yani kendisi yemek kitaplarından birini benzerine az rastlanır şekilde çocuklara ve onların yararına armağan etmiş olan usta bir aşçıdır.

Sadece bunlar bile onu hatırlamamıza yeterlidir. Kendi memleketi olan Gaziantep’te bulunan aşçılık dernekleri ya da federasyonlarını bir kenara bırakalım, peki Gaziantepli meslektaşlarımız tarafından bile olsa Ümit Ustamız en son ne zaman gerektiği gibi hatırlandı? -O’da diğer efsanelerimiz gibi hatırlanmadı. Unutturuldu… Klişe olacak ama: Hatırlanmak istenmedi… “Çünkü, çoğunluk için vefa sadece bir semtin adıydı.”

Gaziantep şehrinde Gazi’yi atıp saçmalayarak ‘mide-bağırsak’ anlamına gelen Yunanca bir kelimeyle farklı şehir ismi türetenlerin hiçbiri kendi gösteriş ve reklamlarının dışında esas olarak Türk Aşçılarına ve Türk mutfağına Ümit Ömer Sevinç Ustamız kadar elle tutulur bir katkı asla sağlayamamışlardır.

Birçoğunun piyasa dedikleri o tiyatro sahnesinde mesleğimizi ilgilendiren hususlarda haddinden fazla abuk sabuk şuursuzluklar varken; Ümit Usta’nın televizyon programlarındaki samimiyeti ve kaliteli seviyesi bile başlı başına halen bir inci tanesi gibi parlıyor.

Çer çöp denizin üstündeyken; Ümit ustamız da kasten unutulan, unutturulan duayenlerimiz gibi denizin dibinde olan ama bir inci tanesi gibi parlayan efsane ustalarımız arasındadır.

Ümit Ömer Sevinç, her zaman hatırlanıp genç nesillere örnek gösterilmeyi hak eden ustaların başında gelen kişilerdendir. Sayıları az da olsa, Ümit Usta gibi duayenleri örnek alabilen genç nesillerimize ne mutlu…

Çok değerli duayen efsane ustamız Ümit Ömer Sevinç’i vefatının yıl dönümünde bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.

Tolgahan Gülyiyen

logo-tolgahan.jpgNot: (Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen'in 19 Nisan 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden paylaştığı yazısıdır.)

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK OLAN BAĞLANTILAR

ARŞİV-1

ARŞİV-2

ARŞİV-3

ARŞİV-4

Ek Haber 2022-Arşiv-5

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo