ELON MUSK'A 2020 YILINDA GÖNDERİLMİŞ ZARFIN İÇERİĞİ - Türk Mutfağı Hareketi
ELON MUSK'A 2020 YILINDA GÖNDERİLMİŞ ZARFIN İÇERİĞİ

Bu içerik Sayın Tolgahan Gülyiyen'in X hesabından yaptığı paylaşımdan alınmıştır. Kurucu Başkanımız bu paylaşımında 25 Ocak 2020 tarihinde Elon Musk'a gönderdiği zarfın içeriğini açıklamaktadır.

ELON MUSK'A 25 OCAK 2020'DE GÖNDERDİĞİM YAZILAR VE BELGELER: UZAY KOLONİZASYONU, UZAYDA SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM VE İNSANLIĞIN TEMEL İHTİYAÇLARI

tolgahangulyiyen1453-1923.png

Elon Musk’a 25 Ocak 2020 tarihinde gönderdiğim bu zarfın içerisinde insanlığın en temel ihtiyacı olan beslenme konusuyla ilgili yazdığım ve henüz hiçbir yerde yayınlamamış olduğum yazı ve çalışmalar ile birlikte uzayda sürdürülebilir tarım, beslenme ve yaşam konusundaki bazı sorgulamalarım vardı.

Kendisi milyonlarca insanla uzayda (Mars’ta) koloni kurmak istiyor. Ama götüreceği insanlar bunu gerçekten istiyor mu veya gittiklerinde oradaki ortama ve şartlara ne kadar süre katlanabilecekler? Dünya doğumlu olan insanlar, dünyada olan ve orada olmayan konuları hatırlayıp özlemeye başladıklarında nasıl bir ruh haline bürünecekler? Yeme-içme konusunda dünyada halen olan imkanları, haz ve lezzeti oralarda bulup bulamayacakları konusu da yazdıklarım içerisindeydi…

Şu ana kadar dünya benzeri bir gezegen keşfedilmiş değil. İnsanların ulaşabileceği mesafe içinde de dünya benzeri bir yer keşfedilebilir mi… Bu henüz imkansız gibi gözükse de kesin olarak şimdilik bilinemez. Ama dünya ile kıyaslanamayacak olan uzaydaki herhangi bir yere gitmek ve orada yaşamaya çalışmak fikrini düşünelim.

İlk başta “uzay” kelimesi olunca insanların kulağına uzaya gidip sürekli yaşamak ne kadar da heyecan verici ve iyi bir şeymiş gibi geliyor dimi… Ama bence aslında dünya dışındaki uzay veya Mars ortamı insanların doğasına hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak koca bir ömrü yaşamak için henüz uygun değil. Uygun olabilir mi? Gidilen yerlerde yapay (replika) bir dünya, atmosfer oluşturulabilir mi? Bunu yapmak ne kadar mümkün olur, ne kadar yıl alır kesin bir şey söylemek henüz güç. Ama insan doğasına uygun ve dünyanın atmosferine yakın olabilecek bir ortamı sağlamadıktan sonra insanların ne denli mutlu olabilecekleri büyük bir soru işaretini oluşturur. Veya oraya gidecek olanların çocuklarının dünya hakkında hiçbir şey bilmemeleri gerekir ki psikolojik olarak farklı noktalara gitmesinler. Bunun için ise oraya gönderilecek olan ve dünyayı çok iyi bilenler ile çocukları arasında bir bağlantı kurulmaması ve o uzay çocuklarının tamamen dünyadan habersiz olarak ailelerinden de ayrı şekilde yetiştirilmesinin temin edilmesi istenebilir mi? Dünyadan oraya gidecek olanlara bu konuda dayatma ve baskı yapılır mı? Çünkü uzay ortamında Mars’a göre dünyanın nasıl bir yer olduğunun bilinmesi orada yaşamaya mahkûm edilen insanlar için bir süreden sonra çekilemez noktaya gelebilir. Psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek ve kurulacak koloninin sorunsuz şekilde çoğalıp yaşayabilmesi için dünyanın varlığının ve nasıl bir yer olduğunun oradaki nesiller tarafından hiç bilinmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Koloni kurmayı planladıkları yerlerde insanların en temel ihtiyaçlarını gerçekten karşılayabilecekler mi, insanlar dünyada oldukları gibi mutlu ve rahat olabilecekler mi? Oradan geri gelme imkanları olmayacaksa öğrenilip mecburen alışılmış çaresizliğe mahkûm mu edilecekler? Bu durumda dünyanın varlığının ve nasıl bir yer olduğunun gizlenmesi gerekmez mi? Bu durumda da bir şekilde bu bilinmezliklerle birlikte bilimsel konuları deneyimleyerek öğrenmek isteyen birilerinin deney araçları(kobayları) Mars’a ilk gönderilecek olanlar mı olacaklar…

Ek olarak: Uzayda koloni oluşturup uzayı kontrol etmek aslında daha çok dünyanın tamamını domine ederek tüm insanların üzerinde kolayca hegemonya kurma mantığı ile de daha çok alakalı diye düşünüyorum. Bunun dışındakiler sadece bu amaç için bahaneler gibi duruyor. Gerçekten dünya benzeri bir yer henüz ulaşılabilecek bir alanda olmadığına göre; uzayda insanların refah içinde mutlu olarak yaşayabilecekleri ortamı ilgilendiren konuları temin edebilmeyi başarabilecekler mi emin değilim. Belki de dünyayı herkes için daha mutlu ve yaşanılır bir yer yapabilmeye çabalamalıyız. İşte tüm bunlar dahil uzayda sağlıklı beslenme, Mars’ta yemek yapma, sürdürülebilir tarım konusu gibi birçok konuyla ilgili 25 Ocak 2020 tarihinde Elon Musk’a belgeler ve oluşturduğum çalışmaları göndermiştim.

Tolgahan Gülyiyen

logo-tolgahan.jpg

 

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo