ZEKİ GÜLYİYEN KİMDİR - Türk Mutfağı Hareketi

ZEKİ GÜLYİYEN KİMDİR

ZEKİ GÜLYİYEN KİMDİR?

ZEKİ GÜLYİYEN NASIL ÖLDÜ

KONUYLA İLGİLİ OLABİLECEK OLAN BAZI BAĞLANTILAR

-ZEKİ GÜLYİYEN NASIL ÖLDÜ BİLEN YOK MU

-EĞER ZEKİ GÜLYİYEN YAŞASAYDI...

NEDEN TMDH

20.06.1965 Bolu Mengen Başyellice köyü’ nde doğmuştur. 1988 -1989 yıllarında Kuşadası Otel İmbat da soğuk büfe şefi olarak çalışmıştır.1990 yılında Marmaris Pinata otelde , 1991 yılında Ankara Otel İçkale de ,1992 yılında Marmaris Munamar otelde, 1993 yılında Ankara da Belediye Başkanları Konukevinde aşcıbaşı olarak görev almıştır.1993 sonu ve 1997 yılları arasında Başkent Öğretmenevinde Aşcıbaşı olarak çalışmış ve bu dönem içerisinde (1995 yılında) Başbakan Tansu Çillerin özel aşcılığını yapmıştır.1997 yılı şubat ayında Beğendik A.Ş. Yiyecek İçecek ünitelerinin başına özel transferle geçmiş ve yedi yıl boyunca Beğendik A.Ş. nin tüm yiyecek ünitelerinin kurulmasında ve bir marka olarak gelişmesinde hem üretici hem yönetici olarak çalışmaları olmuştur.Yine bu dönem içerisinde Türkiye ye Free Flow(serbest dolaşım) anlayışının yerleşmesini başlatmıştır.2003 yılı Temmuz ayından sonra; yiyecek içecek sektörüne gönül vermiş birisi olarak kendisine ait adınıda verdiği ZG restoran ile hizmetlerine devam etmekteydi.

Şef Zeki GÜLYİYEN, Türk mutfağına ömrünü adamış hatta Türk mutfağını bir dava olarak görmüş, oluşturmuş ve bir dava olarak sahiplenmiştir. Tüm değerli ustalara sahip çıkmış, bu uğurdaki çalışmalarını, projelerini, mesleki aşkını yerine göre ailesinden bile ön planda tutarak sektöre ve mengene büyük hizmetler vermiştir. Türk mutfağı ve gençlerimizin eğitimi için bir çok etkinlik düzenlemiştir. Bu manada "davam" dediği Türk Mutfağının sayılı Efsane Şefleri arasındadır. (Arşiv-1)

Zeki GÜLYİYEN aynı zamanda Başkent Aşçılar ve Turizm derneğinin (BASATDER) kurulmasında en önde olan kurucuların başında gelen isimlerdendir. Bu dönemde aşçıların dernekleşip, federasyonlaşmasına büyük katkılar vermiş, birçok projeye ön ayak olmuştur. Çok önemli eğitim faaliyetleri yürütmüştür. 

322733263_498058399102595_6301881248222875723_nDSAHGFJDSAF.jpg

Aynı zamanda Anadolu Turizm ve Aşçılar Derneği’nin (ATAD) kurucu başkanlığını yapmış olan Zeki Gülyiyen, çok kısa sürede birçok profesyoneli bir araya getirmiştir. Bu dernek çatısı altında hiç bir çıkarı olmaksızın, Türk mutfağı için bir çok projeye imza atmıştır. Bunun içinde MEB onaylı aşçılık eğitimleri, yurt dışı eğitimleri ve bir çok organizasyon vardır.

Sektörümüzde ustaların ustası, mengenli Zeki usta olarakta bilinen, tanınan, anılan Zeki GÜLYİYEN Türk aşçılık tarihinin en önde gelenlerindendir. Türkiye'de tek başına dahi çok büyük bir anlam ifade eden Zeki Gülyiyen, Türk Mutfağı için her zaman doğruları savunmuştur. Bu yüzden hiç bir şekilde ayrım yapmadan doğru bildiğini her zaman tarafsızca ifade ederek gerektiği konularda tavrını net bir şekilde belirtmiştir. Tarafı her zaman kendinden dahi önde tuttuğu, Türk mutfağından yana olmuştur.

Eğitim sevdalısı Zeki Gülyiyen şefimiz, Cumhurbaşkanlarımızdan Sayın Ahmet Necdet Sezer'in aşçıbaşılığını, aşçılığını yapmış isimleri Türk Mutfağına yetiştirerek kazandırmıştır. Yerli ve yabancı elçiliklerde hatta bir çok önemli mevkilerin mutfaklarında görev alan şefleri de bizzat Türk mutfağına kazandırmıştır.

 Zeki Gülyiyen, sektörde Türk Mutfağı için; her zaman birlik ve beraberliği savunan,arzulayan tek başına çok önemli ve büyük bir ses olarak tanınmıştır, bilinmiştir.

Ustamız Zeki Gülyiyen başkalarının başarıları ile sevinebilen, başkalarının başarılı olmasını her zaman teşvik ederek bunları kendi başarıları olarak gören ve bunlarla gurur duyabilen sektördeki ender isimlerdendi. 

Zeki GÜLYİYEN, Türk örf, adet, anane ve kültürüne dolayısı ile Türk mutfağına aykırı,zararlı olan her konuda çekinmeden gerçek anlamda tepkisini belirterek, tüm bunlara her şart altında net tavır gösterebilen Türkiye’deki tek isim ve tek şef idi.  Türk Mutfak Kültürü için zararlı ve aşağlayıcı gördüğü bazı TV programlarına verdiği tepkileri hatırlayanlarında bileceği gibi, bu konudaki gayet mantıklı ve haklı görüşlerini her zaman her fırsatta dile getirmiştir.

En büyük tepkilerinden birisi hiçbir başarıyı hak etmeyen, üstlerinde aşçı ceketi bile taşımaya yetenekli olmayanların sırf birilerinin adamı olması sebebi ile ön planda tutulmasına idi. Bu tür uygulamaların birçok ayrışmaya, kutuplaşmaya ve Türk mutfağı için, kültürümüz için tamiri mümkün olmayan zararlara neden olacağı konusundaki haklı tepki, düşünce ve fikirlerini her zaman çekinmeden dile getirmiş bir isimdir. Bu yüzden adamcılık yapanlara her zaman tepkisini ifade etmiştir.

322604629_1021133478857589_6937068238124212288_nGHFJKDLAS.jpg

Zeki Gülyiyen, sektörde ahte vefa göstererek Türk Mutfağının değerli ustalarına her zaman sahip çıkmıştır.  Aşçılık camiası içinde yardımlaşma olması gerektiğine inanmıştır. "Birbirimize sahip çıkalım, ustalarımıza sahip çıkalım, beraber el ele olalım." demiştir.

Türkiye'de zor durumda kalmış olan değerli usta Bekir ERÇOBAN içinde yardım kampanyası başlatabilmiş olan tek isimdir. Türkiye tarihinde camiamızda böyle bir yardımlaşma kampanyasını sadece Zeki Gülyiyen arzulamıştır ve üstüne düşeni fazlasıyla yaparak bu konuda organizasyonlar düzenlemiş, düzenlenmesine vesile olarak da örnek olmuş, kendi farkını bu manada da belli etmiştir.

Her ne kadar bu konuda camia üzerine düşeni gerektiği şekilde yapamamış olsa da, Zeki Gülyiyen bu konuda tepkisini ve camianın duyarsızlığı hakında olan fikirlerini söylemekten asla çekinmemiş bu konularda tüm benliğini ve vicdanını taşın altına koyabilmiştir.

Rahmetli ustamız Zeki GÜLYİYEN 7.OCAK.2009 ÇARŞAMBA günü ZG restoranda savunduğu değerler, fikirler ve Türk mutfağı davası için çalıştığı sırada şehit düşmüştür. Zeki Ustamız aramızdan ayrıldığı gün onun şehit olduğunu dile getirenlerinde söyledikleri gibi, o dönemdeki çok önemli detayları ve Zeki Gülyiyen'in davasını gözardı etmeden bilen birçok kişininde onun şehit olduğuna inandığı gibi,  buna oğlu Sayın Şef Tolgahan Gülyiyen'de yürekten inanmaktadır. Bu fikiri ve inancı 7.OCAK.2009'dan beri hep birlikte savunmaktadırlar. 

322705315_1273642783213880_3519805340810418225_nGUIFO3432.jpg


Türk aşçılık tarihine adını zaten altın harflerle kendi kanı ile yazdırmış olan Zeki GÜLYİYEN, bu meslekte Türk mutfağı davasını savunmuş, kendi öz kültürünü ve değerlerini ön planda tutmak için her türlü faydalı çalışmayı kendi finanse ederek yapmış, bu uğurda benliğini Türk mutfağına armağan etmiştir. Türk mutfağını bir dava haline getirerek, "kutsal davam" demiştir.  Dava arkadaşlarım dediği kişilerlede bu konularda sürekli çalışmalar yürütmüş ve birlikte Türk mutfağı için çok önemli çalışmalarda bulunmuştur.

Bu kutsal davada böylesine fedakarca Türk mutfağını yüceltmek ve daha ileriye götürebilmek için çalışırken şehit düşen şefimize her zaman Yüce ALLAH'tan rahmet diliyoruz.

Türk mutfağına ve etrafındaki her insana yaptığı büyük katkılarını, emeklerini asla unutmadık, untturmadık. Kendisinin yapmak isteyip de yapamadıklarını ise bizler gerçekleştirebilmek adına onun vasiyetinde olduğu gibi tamamlayabilmek için gerektiği gibi çok çalışıyoruz.

323426282_1234821430439200_1001526521534062017_nFHGJFKDSA.jpg

Değerli Zeki GÜLYİYEN ustamız,

Bizlere göstermiş olduğunuz yüksek idealleriniz uğrunda azim ve kararlılık ile yılmadan çalışmaktayız. Bu konuda tüm engellere rağmen kararlılığımızı dün sürdürdüğümüz gibi, bu günde ve yarın istikbalde de bizi bu haklarımızdan mahrum etmek isteyecek olanlara karşı yılmadan sürdüreceğimize kesinlikle emin olabilirsiniz.

Türk mutfağı davası için sizin gibi canından dahi geçmiş ustaları gelecek nesillere anlatmayı kendimize görev bilmekteyiz. Çok eminiz ki, istikbalde siz ve sizler gibi değerli ustalarımızın ideal ve öğretilerini, gençlerimiz çok daha iyi anlayacaklar, idrak edecekler ve istikbale öyle bakacaklardır.

Sizi ve ideallerinizi daha ileriye götürmek için dün olduğu gibi bu günde yılmadan aynı azimle,kararlılıkla ve uykularımızdan dahi feragat ederek sadece istikbale bakıyoruz.

Rahat ve müsterih olunuz. Sizin gibi Türk Mutfağının gerçek efsaneleri arasında olan ustalarımızın adlarını gösteriş, riya ve prim yapma amaçlı işlerine geldiği vakit hatırlayıp ananların aksine; bizler, sizlerin göstermiş olduğunuz hedefleriniz, öğretileriniz ve yüksek ideallerinizi tıpkı dün ve bu gün olduğu gibi gelecekte de kendimize rehber görüyoruz. Sizleri her zaman hayırla yad ediyoruz ve hep hatırlıyoruz.

Rehber, Bilge, Önder Şefimiz Zeki Gülyiyen ustamız sizi Saygı,Minnet ve Rahmetle anıyoruz.

322463825_724831112241978_315524659966180136_n.jpg

324252416_496271549309934_5500956259410694166_nGJFDKA.jpg

Screenshot_2023-01-08_130616zekigülyiyen.jpg

TÜRK MUTFAĞI DİRİLİŞ HAREKETİ

tmdh_logo.png

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo