TÜRK MUTFAĞININ EFSANE ŞEFLERİNİ ANMA HAFTASININ KRONOLOJİSİ - Türk Mutfağı Hareketi
TÜRK MUTFAĞININ EFSANE ŞEFLERİNİ ANMA HAFTASININ KRONOLOJİSİ

İNFO: For English Please Click Here

PDF FORMAT İÇİN LÜTFEN EN ALTA GİDİNİZ

Dosya Numarası:0040

Belge No: 093234-715-D40                                                                                                                                                                                                             

Yayınlanma Tarihi: 27 MAYIS 2022

Konu: 7-15 OCAK TÜRK MUTFAĞININ EFSANE ŞEFLERİNİ ANMA HAFTASININ KRONOLOJİSİ

HAZIRLAYAN: TMDH ARŞİV BİRİMİ

YAYIMLAYAN: WTCA-DÜNYA TÜRK MUTFAĞI AKADEMİSİ

Çalışma ve Eser Sahibi: WTCA(Dünya Türk Mutfağı Akademisi) - TMDH(Türk Mutfağı Diriliş Hareketi) - ( www.worldturkishcuisine.com)

Arşiv Haber Bağlantısı: Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

Ek Bilgi: Raporun Tamamına Erişmek İçin Lütfen Aşağıdaki Ek Dosyalar Bölümünden İlgili Dosya Üzerine Tıklayınız

Yasal Uyarı: Eser sahibinin izini olmaksızın sitemiz üzerindeki tüm içeriklerin tamamının veya bir kısmının kötü niyetli kişilerce herhangi bir şekilde çıkar elde etme amaçlı olarak kullanımı uluslararası yasalar çerçevesinde suç teşkil etmektedir. Sitemizde yer alan tüm içeriklerin ve projelerin yasal telif hakları ilgili kanunlar çerçevesinde kurumumuza aittir. Yasalar çerçevesinde yüz kızartıcı suçlar arasında bulunan fikir ve sanat eseri hırsızlığı gibi konularda suç teşkil edecek bir eylemde bulunmadan önce lütfen bu konular ile ilgili olarak yasal uyarılar kısmını ve bulunduğunuz ülkelerde geçerli olan ilgili konudaki uluslararası yasaları titizlikle okuyunuz.

makaleler.jpg

ONAYLANDI

 

7-15 OCAK

TÜRK MUTFAĞININ EFSANE ŞEFLERİNİ ANMA HAFTASININ KRONOLOJİSİ

6 ARALIK 2019: TMDH, dünyaya ilan tarihi olan 7 Ocak 2020’den kısa bir süre önce Fahri Başkanı Zeki Gülyiyen’in sosyal medya hesaplarından kurum isimi vermeden bir kamuoyu duyurusu yayımladı. TMDH, “Bu Bir Kamuoyu Duyurusudur” ifadesini vererek yayımlamış olduğu açıklamalarda belirtmiş olduğu nedenlerden ötürü 26 Ağustos 2010’dan beri kamuoyuna kapalı olarak kutladığı 7-15 Ocak tarihlerini tüm dünya çapında Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası ilan etti.

 • TMDH, İngilizce ve Türkçe olarak yayımladığı tüm açıklamaların son bölümünde şu ifadelere yer verdi:
 • Ocak 2020 günü Kurucu Başkanımız Sn. Tolgahan Gülyiyen’in programı;
  1-Kurumumuz hakkında geniş çaplı bilgilendirme ve ilan konuşması,
  2-Washington D.C. de yapacağı konuşma,
  3-Ardından çalışma arkadaşları ile bir araya gelerek bazı konularda görüşmelerde bulunacaklardır.
  4-Etkinlikler kapsamında bizzat bir Yunan Restoranında, tüm keçi pişirecekler ve misafirlerin beğenisine sunacaklardır. Amerikalı ve yabancı misafirlere bu etkinlik için oluşturduğu farklı menü ve tabakların sunumunu da bizzat kendileri yapacaklardır.
  5-Etkinlik kapsamında sade bir tören ve fotoğraf çekimleri ile bazı video çekimleri yapılacak. 7 Ocak 2020’den itibaren başlayarak 15 Ocağa kadar Aydın Yılmaz ve Zeki Gülyiyen adlarına yakışır bir şekilde Washington D.C. den tüm Dünya için anılacaklardır.

6 ARALIK 2019 CUMA (SOSYAL MEDYADAN DÜNYA ÇAPINDA DUYURULDU)

7 OCAK 2020: Türk Mutfağı Diriliş Hareketi ilan edildi ve dünyaya duyuruldu. TMDH’nin uzun yıllardan beri kamuoyuna kapalı olan resmî internet sitesi kamuoyuna açık hale getirildi. Ve 7 Ocak 2020 tarihinde yayımlanmış olan açıklamanın bir bölümünde şu ifadelere yer verildi:

 • Her yıl 7-Ocak / 15 Ocak haftası boyunca efsane şeflerimizi, onların adına yakışır şekilde andığımız gibi bugünden itibaren bunu açıktan tüm Dünya'yı davet ederek yapacağız. Bugün ve her yıl bu hafta boyunca Liderimiz Tolgahan Gülyiyen yabancı misafirlerimize keçi pişirerek ikram edeceklerdir. Bunun yanında çeşitli yemek sunumlarını bu efsane şeflerimize ithafen kendisi bizzat hazırlayacaktır. Ayrıca sade bir tören yapılacaktır. İlgili konulardaki resimler tarafımıza ulaştıkça sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan yayınlayarak sizlerle paylaşacağız.

Efsane şeflerimizi anma haftası vesilesi ile İstanbul’da Eyüp Sultan Camii önünde Lokmacı Baba Niyazi Dumlu, Aydın Yılmaz ve Zeki Gülyiyen şeflerimizin hayrına 1500 kişilik lokma dağıtacaktır.

15 OCAK 2020: Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen’in bir dizi açıklaması yayımlandı. Bu açıklama içinde yer alan bir bölümde kendisi şunları ifade etti:

 • AYDIN ZEKİ YILMAZ GÜLYİYENLERİZ!
 • “ALLAH mühlet verdikçe bundan gayrı her 7-OCAK VE 15-OCAK HAFTASI Türkiye’de ve Dünya üzerinde ne kadar kendisini öven ve büyük şef sanan ‘HEP BEN’ diyenler var ise bu düşüncelerimizi her yıl iyi hatırlamalarını isterim. Bilhassa geçmişte insanların haklarına girmiş olanlar çok iyi hatırlamalıdırlar.TV’lerde ahkâm kesen, güya gazetede, internette makale yazdığını ve Türk mutfağına katkı sağladığını sanan, oturdukları yerlerde sadece oturan ama hiçbir proje üretmeyen, Türk mutfağına elle tutulur hiçbir katkı sağlamamış olan, aksine Türk mutfağına en büyük ihaneti yaparak piyasadan ve tarihten adam silmede mahir olduklarını sananların iyi bilmelerini istiyorum. Tek dertleri kendi cepleri olan, ne kadar kendisini büyük gören şefcikler var ise; hepsi gökyüzüne baktıklarında bir şeyi hatırlasınlar isterim. Hepsinden BÜYÜK OLAN RIZKIN VE MUTLAK GÜCÜN TEK SAHİBİ ALLAH’ı.”-Tolgahan Gülyiyen
 • Kaynak-1: https://www.tmdh.net/haberler/item/74-aydin-yilmaz-zeki-gulyiyenleriz.html

6 OCAK 2021: 7-15 OCAK Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası 11. YIL: Türk mutfağının efsane şeflerini saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz. Efsane şeflerimizden şehit Zeki Gülyiyen’in trajik kaybından hemen sonra sektörde çok iyi tanınan bazı kişilerin ve bazı sektörel medya sahiplerinin yaptıkları saygı duruşu davetlerini, çağrılarını halen hatırlayanlar gibi elbette bizlerde çok iyi hatırlamaktayız. Bu bağlamda değerli şefimiz Sayın Tolgahan Gülyiyen her yıl olduğu gibi bu yılda 7 Ocak 2021 tarihinde de hiç kimseye çağrı ve davet yapmadan tek başına şehit şefimiz Zeki Gülyiyen için Washington D.C.’de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacaktır.

 • 2010’dan beri geleneksel hale getirdiğimiz 7-15 Ocak anma haftası, 2020 yılında açıkladığımız nedenlerden ötürü kamuoyuna kapalı olarak kutlanmaktaydı. Geçen yıl ilan ettiğimiz gibi artık bu anma haftası tüm dünya nezdinde kamuoyuna açık olarak kutlanmaktadır.

7 OCAK 2021: Şehit Şefimiz Zeki Gülyiyen için Saygı Duruşu

 • Rehber Şefimiz, ustamız Zeki Gülyiyen davam dediği Türk mutfağı için çalışırken 7 Ocak 2009 tarihinde şehit düşmüştü. Elim ve trajik kaybının yıl dönümünde rahmetli şehit ustamız, şefimiz Zeki Gülyiyen saygı, sevgi ve rahmetle anılıyor.
 • Bugün Türk mutfağının efsane isimlerinden olan başta şehit şefimiz Zeki Gülyiyen ve yine efsane şefimiz Aydın Yılmaz için Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington D.C.’de yerel saat ile sabah 10:00'da sade bir tören düzenlenmiştir. 
 • Tören öncesinde değerli şefimiz Tolgahan Gülyiyen hiç kimseyi yanına almadan şehit şefimiz Zeki Gülyiyen için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmuştur.
 • (Kovid-19 dolayısı ile) Toplum sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde olması kaydıyla; bugünden başlayarak 15 Ocak tarihine kadar değerli efsane şeflerimiz Washington D.C. bölgesinde yerli ve yabancı restoranlarda da anılacaklardır.
 • Ayrıca yine her yıl olduğu gibi bu hafta içerisinde değerli ustalarımız için tüm dünya nezdinde hayır duaları istenerek adlarına dualar okutulacaktır.
 • Türk Mutfağı Diriliş Hareketi olarak Türk mutfağının değerli efsane şeflerini saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.
 • Kaynak-1: https://www.tmdh.net/haberler/item/222-sehit-sefimiz-zeki-gulyiyen-icin-saygi-durusu.html

8 Ocak 2021 Cuma: Yasin-i Şerif

 • ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Diyanet Center of America Camiinde 8 Ocak 2021 Cuma günü rahmeti ustalarımız Aydın Yılmaz ve Zeki Gülyiyen hayrına Yasin-i Şerif okunacaktır.
 • 8 Ocak 2021'i takip eden günlerde rahmetli şeflerimiz adına dünyanın çeşitli bölgelerinde toplum sağlığını riske atmayacak şekilde hayır duaları istenmeye ve mevlütler okutulmaya gayret gösterilecektir.
 • Küresel salgın nedeniyle toplum sağlığını ilgilendiren gerekçelerden ötürü kalabalıklara ve sosyal mesafe ihlallerine neden olabilecek görüntülerin oluşmaması için değerli lokmacı baba Niyazı Dumlu usta geçtiğimiz senenin aksine bu yıl Türkiye’de ustalarımız hayrına lokma dağıtmayacaktır. İnsanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek en ufak bir olasılığın dahi muhtemel vebalini düşündüğümüz için; bilim insanlarımız 'her şey yolunda' mesajı verene kadar bu konularda aklın ve bilimin ışığında yüksek hassasiyetle davranmayı her şeyden önce tüm insanlara karşı vicdani bir sorumluluk olarak görmekteyiz.
 • Kaynak-1: https://www.tmdh.net/haberler/item/221-turk-mutfaginin-efsane-seflerini-anma-haftasi.html

23 OCAK 2021: 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası vesilesiyle hazırladığı yemek ile bize başvurmuş olanlardan genç Türk aşçısı Mert Diş’e GökTuğ-1071 özel tasarım şef bıçağı ödül olarak hediye edildi.

1) 7 OCAK 2022: Geleneksel 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası Kutlu Olsun

2) 7 OCAK 2022: 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası Açıklaması

 • Geleneksel 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftası Kutlu Olsun Kurulduğumuz (26 Ağustos 2010) ilk günden beri her yıl geleneksel olarak kutlamakta olduğumuz ve 7 Ocak 2020’den beri ise kamuoyuna açık şekilde kutlamaya başladığımız Türk mutfağının tüm dünyadaki en önemli haftası, 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane ve Duayen Şeflerini Anma Haftası kutlu olsun. Bu hafta münasebetiyle Türk mutfağının çok değerli şefleri Aydın Yılmaz, Zeki Gülyiyen, Cemal Türkan ve Ümit Ömer Sevinç ustalarımızı saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anmaktayız. TMDH, Zeki Gülyiyen şefimizin trajik kaybından sonra sektörümüzdeki çevrelerin, kişi veya kuruluşların yapılmış oldukları açıklamaların birçoğunu arşiv kayıtlarında yer aldığı şekilde ilk günkü gibi hatırlamaktadır. Her yıl olduğu gibi Kurucu Genel Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen, Şehit Şefimiz Zeki Gülyiyen için hiç kimseyi yanına davet etmeden bugün 7 Ocak 2022 tarihinde TR saati ile 10:00’da saygı duruşunda bulunacaktır.
 • Kaynak-1: https://www.tmdh.net/haberler/item/432-turk-mutfaginin-efsane-seflerini-anma-haftasi-kutlu-olsun.html

 

3) 7 OCAK 2022: Türk Mutfağı Liyakat Madalyası Tevcih Töreni Gerçekleştirildi

 

BİLGİLENDİRME AÇIKLAMASI

TCRM-Türk Mutfağı Diriliş Hareketi ile birlikte WTCA-Dünya Türk Mutfağı Akademisi, sadece Türk mutfağının menfaatlerini düşünerek çalışan ve bu amaçla tüm dünyada Türk mutfağı diyen çevrelerin varlığından memnuniyet duymaktadır.

Kurucu Başkanımız Sayın Tolgahan Gülyiyen, 5 Ekim 2020 tarihinde yazdığı bir makalesine Ne Mutlu Türk Mutfağı Diyene! ismini vermiş ve kendisi Ne Mutlu Türk Mutfağı Diyene konusunu tüm insanlar ve Türk aşçıları için açıklayarak Ne Mutlu Türk Mutfağı Diyene! Demiştir.

TMDH ile birlikte Dünya Türk Mutfağı Akademisi, fikren ve manen Türk mutfağının ve Türk aşçılarının en önemli haftası olan 7-15 Ocak Türk Mutfağının Efsane Şeflerini Anma Haftasıyla ilgili yapmış olduğu etkinliklerin yanı sıra; geçmişten günümüze kadar İngilizce-Türkçe olarak içeriklerde yer verilmiş olan açıklamaları yapmış ve bunları yerli-yabancı birçok platformda dünya kamuoyu ile paylaşmıştır.

 

makaleler.jpg2313_LKKHJKLJKDSA_224664074_345637577197971_8235553077314181630_n.jpg

  

logologo3wtca1logo tolgahanzg logo